Aktualności

14.04.2011

„Innowacyjny tartak w… hali” - artykuł w "Gazecie Przemysłu Drzewnego" na temat naszego nowego tartaku w Kiełkutach

Zakład Produkcji Drzewnej „KACZKAN” 17 grudnia 2009 roku, ze wsparciem finansowym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego rozpoczął nową inwestycję – budowę od podstaw innowacyjnego tartaku, najnowocześniejszego w Polsce.

Powodem stworzenia nowego tartaku był fakt, iż firma ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dystrybucji oraz kontakty z klientami w całej Europie, natomiast nie była w stanie zaspokoić tego popytu zarówno w zakresie ilościowym jak i jakościowym.

Pierwszy tartak istnieje od 24 lat, technologia i park maszynowy, w który jest wyposażony, nie pozwalały na zwiększanie produkcji i poprawy jakości oferowanych produktów. Ponadto praca maszyn pochłaniała bardzo dużo energii i surowca, jak wiadomo ceny energii oraz surowca drzewnego ciągle rosną. Aby rozwinąć produkcję, niezbędna była odpowiednio zaplanowana i zaprogramowana powierzchnia produkcyjna – w tym celu wybudowano nowoczesną halę produkcyjną z innowacyjną linią do przetarcia i obróbki drewna zaprojektowaną wyłącznie na potrzeby Firmy „KACZKAN”, jest to więc rozwiązanie pionierskie. Hala o powierzchni 2080 m2 jest wyposażona w instalację elektryczną, pneumatyczną, przeciwpożarową, odciągowa ze stacjami filtrującymi do oczyszczania powietrza oraz w centralne ogrzewanie, co dodatkowo zapewniło bezpieczeństwo i higienę pracy oraz komfort zatrudnionych.

Dzięki zastosowaniu nowej technologii było możliwe podniesienie jakości produktu poprzez większą precyzję obróbki oraz zdecydowane zwiększenie udziału produktu końcowego w odniesieniu do ilości surowca. Ponadto inwestycja znacznie zwiększyła wartość dodaną produktu uzyskaną na jednej linii obróbczej w stosunku do rozwiązań wcześniej stosowanych. Inwestycja ta znacznie podniosła wydajność pracy i moce przerobowe, a z drugiej strony pozwoliła osiągnąć ten efekt przy jednoczesnej redukcji kosztów przypadających na jednostkę produktu. Spowodowane to jest energooszczędnością maszyn oraz optymalizacją obróbki – system laserowego pozycjonowania pił umożliwia uzyskanie możliwie najwartościowszego produktu z każdej poszczególnej sztuki tarcicy; wykonanie operacji cięcia na długość elementów na optymalizerkach wspomaganych specjalnym oprogramowaniem zapewnia stopień minimalizacji odpadów i zwiększenia wydajności. Wszystkie maszyny obrabiające materiał są połączone ze sobą systemem automatycznego transportu opartego na przenośnikach łańcuchowych, rolkowych i taśmowych co także, ma znaczny wpływ na wydajność i efektywność produkcji oraz na zminimalizowanie wysiłku fizycznego pracowników.

Odpady powstające podczas wzdłużnego i poprzecznego dzielenia elementów są zamieniane na pełnowartościowy produkt rynkowy tzw. zrębki – w typowych zakładach odpady te stanowią źródło kosztów a nie potencjalnych dochodów przedsiębiorstwa. Dodatkowo nowa technologia ma pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego, gdyż występuje oszczędność w wykorzystaniu surowca drzewnego. Celem owej inwestycji był wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez zainwestowanie w innowacyjne rozwiązania technologiczne skutkujące zwiększeniem jakości i wydajności produkcji oraz ograniczeniem jej kosztów. W 2010 roku rozpoczęto produkcję w nowym tartaku.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.