26.02.2016

Select, Natur, Rustical czy Country – jak wybrać podłogę idealną?

Drewno jako surowiec naturalny jest bardzo zróżnicowane. Oprócz gatunku i koloru, warto mieć na uwadze również jego różne selekcje, czyli klasy, grupowane w oparciu o walory wizualne drewna. To od nich zależy finalny wygląd nowej podłogi.

Dokonując wyboru drewna na podłogę, należy wziąć pod uwagę, że deski mogą być bardzo zróżnicowane nawet w ramach jednej partii. Wynika to z faktu, że każde drzewo jest inne, nawet w obrębie tego samego gatunku. Aby ułatwić klientom wybór i zapewnić gwarancję, że otrzymają produkt o oczekiwanych walorach estetycznych, producenci podłóg drewnianych stosują tak zwane selekcje, które w czytelny sposób opisują wygląd rysunku i usłojenia drewna. Cechy wizualne drewna nie odnoszą się do jego jakości, właściwości mechanicznych jak twardość czy ścieralność oraz rekacji na czynniki zewnętrzne jak np. temperatura. Firma Kaczkan posiada w swojej ofercie cztery bazowe klasy: Select, Natur, Rustical i Country, stosując przy tym bardzo restrykcyjne kryteria selekcji.

- Deski drewniane są dzielone na cztery osobne grupy w zależności od wymiaru, ilości i rozmiarów sęków, pęknięć oraz innych wad anatomicznej budowy drewna, jak np. przebarwienia. W naszej firmie drewno jest każdorazowo selekcjonowane ręcznie przez wykwalifikowanych pracowników, gdyż chcemy zapewnić całkowitą zgodność każdej deski z opisem. Warto w tym miejscu podkreślić, że klasy te nie mają żadnego związku z jakością obróbki, a wyłącznie z wizualnym charakterem klasy drewna – mówi główny technolog firmy Kaczkan Krzysztof Sasin.

klasy_2

Indywidualna natura drewna

Każda z klas pozwala stworzyć na podłodze inny efekt estetyczny, od gładkiego wzoru drewna aż po efektowną, rustykalną kompozycję o bogatym rysunku. Dzięki takiemu rozwiązaniu podłogę można idealnie dopasować do indywidualnego stylu wnętrza – nie tylko w oparciu o kolor, lecz również fakturę i rysunek drewna. Klasa Select uchodzi za najbardziej prestiżową, gdyż obejmuje ona tylko deski o prostym usłojeniu, pozbawione sęków, przebarwień czy bieli. Podłogi ułożone z desek takiej selekcji są jednolite kolorystycznie i tworzą na podłodze spokojną, harmonijną kompozycję. Klasie Natur są przypisywane deski o bardzo małych zdrowych sękach i zróżnicowanym układzie słojów, które na podłodze tworzą subtelny wzór. Najbardziej zróżnicowane deski można znaleźć natomiast w klasach Rustical i Country. W pierwszej z nich, oprócz małych i średnich sęków, dopuszcza się występowanie delikatnych przebarwień, co powoduje, że podłoga może sprawiać wrażenie cieniowanej. Natomiast decydując się na deski w klasie Country, można uzyskać ciekawy efekt postarzanej podłogi, z widocznymi dużymi sękami, wypełnionymi pęknięciami i sporadycznie występującym drewnem bielastym. Ostatnia z klas daje najbardziej naturalny efekt estetyczny.

Klasyfikacja proParkietu - parkiet dwuwarstwowy

Pomiędzy klasyką a vintage

Podłogi drewniane są bardzo zróżnicowane, a wybór wykracza poza gatunek i kolor. Firma Kaczkan oferuje bogatą paletę desek podłogowych, spośród których można wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do indywidualnego charakteru wnętrza. W aranżacjach klasycznych i gabinetowych doskonale sprawdzi się szlachetny dębowy parkiet dwuwarstwowy proParkiet Standard. Podłoga lakierowana o łagodnym, ciepłym odcieniu i prostym rysunku słojów stanowi prestiżowe tło dla skórzanych mebli i finezyjnych dodatków. Natomiast zwolennicy głębokich tonacji drewna egzotycznego mogą wybrać podłogę z linii proParkiet Standard dąb czarny lub proParkiet Coffee dąb termowany w klasie natur. Niewielkie sęki nadają powierzchni dodatkowej ekspresji. W chłodnych wnętrzach skandynawskich i nawiązujących do stylu vintage dobrze sprawdzą się jasne podłogi z serii proParkiet Colours of the Nature – olej biały, szary i white wash z serii Country. Pęknięcia, sęki i wyraziste usłojenie wnoszą do wnętrza rustykalną nutkę. Oryginalnym ukoronowaniem stylizacji nawiązujących do natury i tradycji będą z kolei podłogi lite ONLY WOOD z serii Rustical w czarnym dębie lub jego nowoczesną alternatywa - proParkiet Onyx z możliwością użycia jej na ogrzewanie podłogowe. Gra wielobarwnych pasemek, od słomkowych aż po miodowozłciste, efektownie ociepla wnętrze, a bogaty rysunek drewna nadaje mu unikatową wymowę.

  Klasyfikacja Deski Litej


 

Na podstawie naturalnych właściwości drewna określana jest jego klasa. Kryteria oceny stosowane w naszej firmie wychodzą poza normy przemysłowe – każda deska jest selekcjonowana ręcznie według jej rozmiaru oraz występowania sęków, pęknięć oraz innych naturalnych tworów.

proParkiet

Select – podłoga o jednolitej naturalnej kolorystyce, prosty układ słojów, bez bieli, sęków i przebarwień.

Natur – podłoga o zbliżonej naturalnej kolorystyce, dowolnym układzie słojów, dopuszczalne zdrowe szpilkowe sęki, zrośnięte sęki do 2-3 mm, bez bieli, zepsutych sęków oraz przebarwień.

Living (Geistreift)– podłoga o urozmaiconej kolorystyce, dowolny układ słojów, wyraźnie przebarwienia ze zdrowym bielem, dopuszczalne zdrowe i zepsute sęki do 2 – 3 mm.

Rustical – podłoga o urozmaiconej kolorystyce, dowolny układ słojów, dopuszczalnych przebarwieniach, bez bieli, dopuszczalne zdrowe sęki do 15 mm, czarne zepsute sęki do 7 mm.

Country - podłoga o urozmaiconej kolorystyce i dopuszczalnych mocnych przebarwieniach, bieli, dowolnym układzie słojów. Dopuszczalne są zdrowe sęki do 40 – 50 mm, czarne zepsute sęki do 30 – 40 mm. Dopuszczane są wypadające sęki oraz spękania.

Deska Podłogowa

Natur – podłoga o zbliżonej kolorystyce, dowolny układ słojów, bez bieli, dopuszczalne zdrowe sęk, zrośnięte sęki do 5 mm.

Rustical – podłoga o urozmaiconej kolorystyce, dopuszczalnych przebarwieniach i bieli, dowolnym układzie słojów. Dopuszczalne zdrowe sęki do 30 mm, zepsute sęki do 20 – 25 mm.

Country – podłoga o urozmaiconej kolorystyce i dopuszczalnych mocnych przebarwieniach, bieli, dowolnym układzie słojów. Dopuszczalne są zdrowe sęki do 40 – 50 mm, czarne zepsute sęki do 30 – 40 mm. Dopuszczane są wypadające sęki oraz spękania.

Parkiet Lity

Natur – podłoga o zbliżonej naturalnej kolorystyce, dowolnym układzie słojów, dopuszczalne zdrowe szpilkowe sęki, zrośnięte sęki do 2-3 mm, bez bieli, zepsutych sęków oraz przebarwień.

Living (Geistreift)– podłoga o urozmaiconej kolorystyce, dowolny układ słojów, wyraźnie przebarwienia ze zdrowym bielem, dopuszczalne zdrowe i zepsute sęki do 2 – 3 mm.

Rustical – podłoga o urozmaiconej kolorystyce, dowolny układ słojów, dopuszczalnych przebarwieniach, bez bieli, dopuszczalne zdrowe sęki do 15 mm, czarne zepsute sęki do 10 mm.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.