24.08.2016

Ogrzewanie podłogowe - alternatywa dla klasycznej dystrybucji ciepła !

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne rozwiązanie grzewcze, które z powodzeniem zastępuje tradycyjne systemy ogrzewania domu lub mieszkania. Jako, że niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno praktycznych, ekonomicznych, jak i estetycznych, jest coraz częściej stosowane zarówno przez lokatorów mieszkań w blokach wielorodzinnych, jak i właścicieli domów wolnostojących.

Ogrzewanie podłogowe nie należy już do nowinek z zakresu nowatorskich rozwiązań dla domu, a staje się uznaną metodą dystrybucji ciepła. Jego zamontowanie przekłada się na większy komfort życia codziennego przy niższych nakładach finansowych, a także daje większe możliwości aranżacyjne. Warto jednak pamiętać o tym, że aby ogrzewanie płaszczyznowe było efektywne, należy wykonać na nim podłogę z odpowiedniego materiału. W tej roli doskonale sprawdzi się ProParkiet firmy Kaczkan, który jest przystosowany do ogrzewania podłogowego, a także wyróżnia się nowoczesnym i niepowtarzalnym wyglądem.

Ciepło u stóp

Decyzję o zamontowaniu ogrzewania podłogowego najlepiej podjąć w trakcie projektowania domu, ponieważ dzięki temu podczas montażu parkietu można uniknąć problemów z jego wysokością i ewentualną koniecznością wyrównania posadzki. Na tym etapie należy także zdecydować, który typ ogrzewania bardziej nam odpowiada – wodny czy elektryczny. Pierwszy z nich polega na rozprowadzeniu rur grzewczych bezpośrednio pod powierzchnią podłogi, z kolei drugi na umieszczeniu kabli lub mat grzejnych w jastrychu, czyli wylewce podłogowej. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie z powodzeniem zastępuje tradycyjne grzejniki. Aranżując wnętrze, w którym znajduje się ogrzewanie płaszczyznowe trzeba pamiętać też o odpowiednim pokryciu podłogi. Do tego celu należy wykorzystać materiał odporny na zmienne temperatury działające na posadzkę oraz niską wilgotność powietrza tuż nad nią. Dobrze w tej roli sprawdzają się płytki kamienne oraz ceramiczne, jednak ze względu na swój „chłodny” charakter nie są one często stosowane np. w salonie. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się drewniane pokrycia podłogowe.

- Przy wyborze drewna do pokrycia powierzchni, pod którą znajduje się ogrzewanie podłogowe, duże znaczenie ma jego gatunek. Niezwykle ważne jest, aby cechowało się ono niskim współczynnikiem skurczu i długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Warto pamiętać też o tym, że drewno stosowane na ogrzewaniu podłogowym nie powinno być zbyt grube, aby nie ograniczało przekazywanego ciepła. Najlepszym rozwiązaniem są zatem parkiety wielowarstwowe, najlepiej wykonane z dębu europejskiego, wyróżniającego się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Rozwiązanie tego typu posiada w swojej ofercie firma Kaczkan. ProParkiet firmy Kaczkan składa się z dwóch warstw drewna, połączonych ze sobą klejem. Parkiet ten idealnie nadaje się do stosowania na ogrzewanie podłogowe – jest o wiele cieńszy niż tradycyjny, doskonale przepuszcza ciepło, a jego budowa jest odporna na wysuszanie i pękanie – wyjaśnia główny technolog firmy Kaczkan, Krzysztof Sasin.

Same korzyści!

Ogrzewanie podłogowe wpływa także na korzystny rozkład temperatury w domu bądź mieszkaniu, gdyż podłoga oddaje ciepło przez całą swoją powierzchnię. Co więcej, ciepła posadzka ponosi komfort na tyle, że można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 2°C, a to oznacza oszczędność energii na poziomie około 12%. Dodatkowo do utrzymania danego poziomu ciepła we wnętrzu, w przypadku ogrzewania podłogowego potrzebna jest niższa temperatura wody, niż przy ogrzewaniu tradycyjnym, co również przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Dodatkowo system grzewczy tego typu nie wysusza powietrza ani nie wywołuje jego cyrkulacji, w wyniku czego drobny pył i kurz nie unoszą się po całym pomieszczeniu. Rozwiązanie to jest zatem idealne również dla alergików. Ogrzewanie płaszczyznowe pozwala ponadto na wyeliminowanie często nieestetycznych kaloryferów. Element grzewczy znajduje się w podłodze, dzięki czemu mamy większą dowolność aranżacji wnętrza. Podczas urządzania domu lub mieszkania warto pamiętać też o tym, że ProParkiet firmy Kaczkan, poza zaletami technicznymi, takimi jak możliwość montażu na ogrzewanie podłogowe, posiada także wiele walorów estetycznych. Ze względu na liczne możliwości wykończenia kolorystycznego i strukturalnego, doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji projektowej.

shutterstock_321007118

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.