18.05.2017

JAK ZBUDOWAĆ BUKOWY TARAS ?

ZALECENIA DOTYCZĄCE MONTAŻU DESEK TARASOWYCH

 

Drewno Buk Thermo, jest materiałem przeznaczonym do zastosowań jako materiał wykończeniowy powierzchni tarasów, balkonów, loggi, elementów architektury ogrodowej, elewacji.

Do montażu deski tarasowej Buk Thermo, należy stosować narzędzia do obróbki drewna oraz do obróbki betonu i stali, gdy mocowana jest do elementów konstrukcyjnych wykonanych z tych materiałów.

1. Montaż na podłożu betonowym.

Legary wspierające deski tarasowe powinny być trwale zamocowane do wylewki betonowej w taki sposób, aby zapewniały spadek mierzony po długości deski, nie mniejszy niż 2%. Dodatkowo należy stosować gumowe lub z tworzywa sztucznego (odporne na warunki atmosferyczne) podkładki pod legary, które umożliwią przepływ wody i powietrza. Dodatkowo legary (w zależności od użytego materiału) i spodnia powierzchnia deski tarasowej należy zabezpieczyć preparatami chroniącymi przed działaniem czynników degradujących. Deski do legarów mocujemy za pomocą wkrętów ze stali nierdzewnej poprzez wywiercone wcześniej otwory w desce tarasowej, równe średnicy wkrętu. Zaleca się gzymkowanie otworu, celem zapewnienia optymalnego zagłębienia łba wkrętu oraz zapobiega podnoszeniu się włókien w obrębie tego łba. Po zakończeniu montażu, należy deskę tarasową oczyścić z zabrudzeń, pyłów i wiórów, uniesione włókna przeszlifować, a całą powierzchnię zabezpieczyć olejem do tarasów (zaleca się stosowanie olejów zawierających pigment).

2. Montaż na gruncie.

Przeprowadza się na stabilnej podsypce z gruboziarnistego piasku, żwiru, tłucznia lub innego kruszywa, które umożliwia stabilne umieszczenie konstrukcji nośnej oraz wykonanie optymalnego nachylenia podłoża. Na tak przygotowane podłoże, układamy agrowłókninę i konstrukcję wspierającą. Konstrukcję możemy wykonać z legarów lub optymalnie w postaci konstrukcji kratowej. Pozostałe warunki jak w punkcie nr 1.

3. Konstrukcja wolnostojąca (tzw. samonośna).

Zaleca się kontakt z projektantem, który zaprojektuje taką konstrukcję tarasu lub wyspecjalizowaną firmą z udokumentowanym doświadczeniem.

W każdym z wymienionych przypadków, dla elementów konstrukcyjnych (legarów) przy budowie tarasów, na których się wspierają deski i dla przeciętnych obciążeń, zalecamy rozstaw w przedziale 30-40 cm (mniejszy dla dynamicznego użytkowania i większy, dla mniejszych obciążeń) mierzonych do osi graniaka. Założenie to stosujemy dla deski tarasowej o przekroju 20 x 140 mm. Nieprawidłowy dobór rozstawu może powodować pofalowanie powierzchni tarasu.

Istotnym czynnikiem jest przekrój legara. Dla konstrukcji wspartych na wylewce betonowej i długości spadku nie większej niż 600 cm możemy stosować legar 20 x 45 mm, dla pozostałych przypadków, zaleca się stosowanie większych przekrojów np.: 42 x 70 mm. Do konstrukcji samonośnych należy zastosować obliczenia oraz budowę konstrukcji kratowej.

Błędy popełniane przy instalacji tarasów mogą powodować zły odbiór estetyczny, a nawet uniemożliwiać właściwe korzystanie z zamontowanej konstrukcji, dlatego zalecamy aby montaż wykonywały autoryzowane ekipy monterskie.

Zamówienia należy składać w m². W przypadku montażu desek w tzw. układzie prostym (prostopadle/równolegle do ścian w postaci prostokąt/kwadrat) należy doliczyć 5-10% do powierzchni krycia. Natomiast w układzie skośnym (często stosowany kąt 45) doliczamy 15-20% do powierzchni krycia.

 

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.