23.04.2019

Gdzie warto położyć deski drewniane?

Podłogi drewniane towarzyszą nam już od kilkuset lat, nieustannie ciesząc się sporą popularnością i zamieniając wnętrza naszych domów lub mieszkań w pełne ciepła i życia pokoje, reprezentacyjne i eleganckie salony czy przytulne sypialnie. Tylko prawdziwe, szlachetne drewno jest na tyle uniwersalnym materiałem, że pasuje praktycznie do każdego wnętrza i każdej aranżacji, wzbogacając je o wyjątkowy, naturalny akcent. To coś, czego nie jest w stanie zapewnić żaden inny materiał wykończeniowy używany współcześnie do układania podłóg. 

Dziś chcemy zaprosić naszych Czytelników (szczególnie tych, którzy właśnie zabierają się za prace wykończeniowe i układanie podłóg) na krótką podróż po ich domach lub mieszkaniach. Podczas tej wycieczki opowiemy o tym, gdzie naszym zdaniem najbardziej pasują podłogi drewniane, w jakich miejscach deski z drewna nie sprawdzą się najlepiej, a na koniec podsuniemy także kilka niestandardowych pomysłów na ułożenie podłogi. Zapraszamy! 

Drewniana podłoga – o czym pamiętać?

Z uwagi na specyfikę materiału, jakim jest naturalne drewno, warto pamiętać o dopasowaniu rodzaju podłogi do konkretnego wnętrza. Przykładowo wszędzie tam, gdzie przewidujemy duże natężenie ruchu, drewniana podłoga powinna być maksymalnie wytrzymała i odporna na uszkodzenia czy zniszczenia. W praktyce oznacza to, że np. do salonu albo do pokoju dziecięcego bardzo dobrym wyborem będzie trwała, odporna na wgniecenia i zarysowania podłoga (parkiet albo deski warstwowe) – np. dębowa. Miękkie drewno nie sprawdzi się tu wcale. 

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym natężenie ruchu zazwyczaj nie jest duże, więc można tu zastosować deski z drewna o mniejszej twardości niż dąb, ale trzeba uważać na pewną potencjalną pułapkę. Otóż jeśli zdecydowaliśmy się na wyłożenie dębioną np. korytarza, salonu i pokoju dla dzieci, to nie warto decydować się na inny gatunek drewna i zaburzać w ten sposób jednorodnego stylu podłóg tylko ze względu na to, że po sypialni mniej się przechadzamy. Poza tym wcale nie jest wykluczone, że w przyszłości to pomieszczenie będzie pełnić jakąś inną funkcję – a wtedy trwała podłoga będzie już ułożona, wymagając jedynie odświeżenia. 

Kuchnia to pomieszczenie, które może na pierwszy rzut oka wydawać się niezbyt odpowiednie do ułożenia w nim drewnianej podłogi, ale unikalny sposób wykończenia i zabezpieczenia desek Kaczkan przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych sprawia, że wystarczy pamiętać o właściwym użytkowaniu i pielęgnacji takiej podłogi, by kuchnia z posadzką z naturalnego drewna zachwycała wyglądem i funkcjonalnością przez wiele lat. 

Łazienkę i toalety drewniane podłogi powinny raczej omijać szerokim łukiem. Charakterystyczna dla tych pomieszczeń wilgoć nie jest najlepszym przyjacielem drewna i może sprawić, że ułożona podłoga błyskawicznie ulegnie zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby użyć desek Kaczkan z serii Wall of Wood lub Colours of the World na ścianach i suficie jako drewnianych dekorów - w miejscach, gdzie nie będą miały one bezpośredniego kontaktu z wodą. 

Deski drewniane na zewnątrz

Dom czy mieszkanie to nie tylko wnętrze. Często mamy do dyspozycji także tarasy czy balkony, których powierzchnię bez problemu można wykończyć drewnem. Najlepiej do tego celu nadadzą się specjalnie przygotowane i zabezpieczone deski tarasowe – w naszej ofercie jest to lita buczyna, która została poddana obróbce termicznej zwiększającej odporność drewna na zmienne warunki atmosferyczne i wilgoć. Dodatkowo deski tarasowe Kaczkan są ryflowane (sprawia to, że mają właściwości antypoślizgowe) oraz wykończone specjalistycznym olejem impregnującym.

Inne konstrukcje zewnętrzne, takie jak np. schody czy podesty też mogą być wykonane z drewna – wspomniane przed chwilą deski tarasowe idealnie się do tego nadadzą po przycięciu na odpowiedni wymiar. 

Drewno nie tylko na podłodze

Wykorzystanie drewna do wyłożenia ścian nie jest pomysłem nowym ani przełomowym. Wystarczy jednak przypomnieć sobie modne jakiś czas temu boazerie, aby dojść do wniosku, że nie w każdym przypadku ułożenie drewna na ścianach jest dobrym pomysłem - przynajmniej przy wykorzystaniu standardowych wzorów i typów boazerii. Można jednak ułożyć na ścianach nie wąskie listeweczki, a drewniane deski, które pozwolą stworzyć wyjątkowe wzory i oryginalną aranżację wnętrza.

Kolekcja Wall of Wood z naszej oferty to przykład takiego nieszablonowego podejścia do podłogi, którą można ułożyć nawet na… suficie! Dębowe drewno o charakterystycznym usłojeniu, nietypowym wybarwieniu i unikalnej fakturze doskonale się prezentuje, a same deski mogą być szczotkowane lub fazowane, co dodatkowo uwydatnia rysunek słojów i nadaje im lekkości.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.