16.03.2021

Jak zaplanować zakup podłogi?

Zapraszamy na kolejny wpis przygotowany dla nas przez Annę Sokołowską. Tym razem Anna wzięła na warsztat konkretny problem, dotyczący... zakupu podłogi. Przekonajcie się, jakie rady ma dla nas doświadczona architekta wnętrz i właścicielka Pracowni Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz.

Właśnie odebraliście klucze do swojego mieszkania lub domu? Gratulacje! Przed Wami ekscytujący czas planowania przestrzeni, aranżowania kolejnych wnętrz i... podejmowania mnóstwa decyzji. Od czego zacząć? Najlepiej od podłogi! To jedna z największych powierzchni płaskich każdego wnętrza i to ona w znacznym stopniu determinuje jego charakter oraz decyduje o jego funkcjonalności. Wysokiej jakości, uniwersalny materiał będzie stanowił ponadczasową bazę dla dowolnych projektów i świetnie współpracował z dowolnymi pomysłami aranżacyjnymi. Co mam na myśli? Drewno, oczywiście!

FOTO: Projekt Anna Maria Sokołowska, Zdjęcie: Fotomohito

Wybór podłogi - krok po kroku

Wiem, że wybór podłogi nie jest łatwy. Z reguły dość szybko jesteśmy w stanie określić nasze techniczne / technologiczne wymagania względem podłogi, związane m.in. z jej konstrukcją, wielkością desek czy wyborem rodzaju drewna, prawda? Zdecydowanie więcej czasu zajmuje nam podjęcie decyzji o kolorze podłogi i jej wzorze. Jak zatem zabrać się... za wybieranie? Polecam Wam metodę małych kroków! Oto lista pytań i aspektów wyboru podłogi, które musicie poddać analizie.

Jak wybrać podłogę? Podpowiadam!

Przygotowałam dla Was listę składającą się z siedmiu obszarów, w których konieczne jest podjęcie decyzji. Możecie je opracowywać po kolei lub zacząć od tych, które sprawiają Wam najmniej kłopotów lub są po prostu najłatwiejsze. Oto one!

Wybór inspiracji do wnętrza

Zacznijcie od określenie kolorystyki, stylu wnętrza oraz tego, jakich materiałów chcecie użyć do jego aranżacji. Ogromny ułatwieniem w tej kwestii jest oczywiście gotowy projekt wnętrza, w którym opisano już szczegółowo pomysły na kolejne strefy pomieszczenia, zaplanowano konkretny sposób wykończenia ścian (z podaniem materiałów, wzorów i oznaczeń kolorów) oraz wybrano wyposażenie w konkretnym stylu. Sporym ułatwieniem jest fakt, że drewno wyśmienicie współpracuje z wszystkimi materiałami i może zostać z powodzeniem zastosowane we wnętrzach urządzonych w dowolnym stylu.

Oczywiście należy pamiętać o zasadach aranżowania wnętrza według danego stylu, wtedy jest znacznie trudniej o stylistyczną wpadkę. Przykładowo, w klasycznym wnętrzu najlepiej pasuje deska podłogowa lub jodełka klasyczna, zaś w koncepcji  Modern Classic  pasuje każdy wzór podłogi.  W stylu Art Deco najlepiej będą pasować ciemne i wyraziste podłogi, a w stylu Hampton, delikatne biele i beże podkreślające nadmorski klimat.  Warto zaczerpnąć wiedzy o danym stylu przed dokonaniem właściwego wyboru.

Styl Art Deco to zdecydowanie ciemne podłogi we wnętrzach. W tym projekcie Marty Czerkies wybrano podłogę Coffee. Foto: Bernadetta Kuczyńska Photography.

Stylistyka Hampton najlepiej prezentuje się z jasnymi podłogami. W tej stylizacji wnętrz studio projektowe Na Antresoli wybrało podłogę bieloną White Truffle. Foto: MJ Studio.

Wybór ułożenia wzoru

Na podstawie zarysu aranżacji wnętrza możecie określić kierunek, w którym zmierzacie. Zależy Wam na prostej formie?  Wybierzcie klasyczny układ podłogi w formie równoległych pasów desek układnych na mijankę. A może chcecie urozmaicić wnętrze, podbijając jego oryginalność i elegancki charakter? Wówczas sięgnijcie po jodłę klasyczną, jodłę francuską lub stosunkowo rzadko wykorzystywaną, choć równie piękną i unikatową, jodłę węgierską.

Na zdjęciu przestronne wnętrze wypełnione drobnym wzorem jodełki klasycznej, ale w delikatnym nowoczesnym kolorze – Grey Shadow. Projekt: Latre Design, Foto: Bernadetta Kuczyńska

Wybór wielkości deski

Wielkość poszczególnych elementów powinna być dostosowana do wielkości powierzchni, na której będą kładzione. O ile szeroka i długa deska ma szanse wpasować się zarówno w większe wnętrza, jak i te z mniejszym metrażem, o tyle z większą atencją należy podejść do wyboru desek w przypadku jodły francuskiej. W mniejszych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzi się mniejszy wymiar jodły, który dobrze wyeksponuje rysunek, dzięki czemu ten będzie bardziej czytelny i wyrazisty.

Szeroka deska (190mm) doda naturalnego majestatu każdemu wnętrzu. W tej mocno industrialnej aranżacji Marta Czerkies użyła deski Wild Oil Country.

Wybór konstrukcji podłogi

W przypadku podłóg drewnianych, macie do wyboru trzy rodzaje konstrukcji: deski dwuwarstwowe, deski trójwarstwowe i deski pełne / lite. Różnią się one ilością warstw i grubością oraz grubością obłogu / płata drewna na wierzchniej warstwie (w przypadku podłóg dwuwarstwowych i trójwarstwowych). Deski warstwowe charakteryzują się podwyższoną odpornością na różnego rodzaju czynniki, które mogłyby powodować ich kurczenie się, rozsychanie czy pękanie. Deski dwuwarstwowe mają to do siebie, że są najbardziej optymalnym rozwiązaniem, gdyż warstwa wierzchnia jest na tyle gruba by zachować najlepsze parametry dębiny, a ich konstrukcja pozwala na uzyskanie najlepszych parametrów oporu cieplnego w przypadku zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

Wybór rodzaju drewna

Gatunków drewna jest bardzo dużo, ale musicie mieć świadomość, że nie wszystkie nadają się na podłogę, która z założenia ma Wam służyć latami i ma być wizytówką wnętrza. Decydując się na podłogę Kaczkan - decydujecie się na najlepsze, gwarantujące najwyższą stabilność i trwałość, drewno dębu szypułkowego. Podłoga dębowa idealnie sprawdza się w roli neutralnej bazy w ponadczasowych wnętrzach. Deski dębowe mogą różnić się wybarwieniem -  od jasnych bielonych dębów, po bardzo ciemne dęby wędzone, ilością i wielkością sęków (klasa drewna) oraz widocznością klasycznego, dębowego usłojenia.

Wybór wykończenia

Wybór wykończenia drewna, czyli sposobu zabezpieczenia jego wierzchniej warstwy ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności. Decyzję o wyborze podłóg olejowanych lub podłóg lakierowanych powinniście podjąć w oparciu o szczegółową analizę własnych potrzeb i przyzwyczajeń, częstotliwości, z jaką będzie użytkowane dane wnętrze, umiejscowienia ciągów komunikacyjnych w planie pomieszczeń, obecności w domu dzieci i zwierząt. Tutaj bezcenne mogą okazać się doświadczenia Waszych znajomych, którzy zdecydowali się na dany rodzaj wykończenia, ale również obiektywne rady doświadczonych specjalistów, m.in. projektantów wnętrz i fachowych doradców w sklepie.

Subtelna podłoga pokryta olejowoskiem Grey Shadow. Projekt: Vprojekt by Weronika, foto: MJ Studio

Równie delikatna podłoga pokryta lakierem półmatowym – Vanilla. Projekt Ach-Och Concept, foto: Lato Pictures.

Informacje dodatkowe - ogrzewanie

Jak będą ogrzewane wnętrza Waszego mieszkania lub domu? Musicie wiedzieć, że system grzewczy może determinować wybór konstrukcji podłogi. Jeśli w Waszym mieszkaniu lub domu zaplanowano ogrzewanie podłogowe, konieczne skonsultujcie ze sprzedawcą tę kwestię i zapytanie czy dana deska jest przeznaczona na ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku warto wybrać deskę warstwową, a nie deskę litą - warstwowa ma mniejszy opór cieplny ze względu na gęstość materiału, jest również bardziej stabilna wymiarowo, odporna na podwyższone temperatury i wilgoć.

Wybór idealnej podłogi jest trudny! Ale zdecydowanie warto przejść ten proces w pełni świadomie, krok po kroku, nawet jeśli miałoby Wam to zając trochę czasu. Tutaj liczy się przecież efekt, czyli podłoga, która będzie perfekcyjnie dopasowana do Waszych potrzeb i oczekiwań, harmonijnie wpisana we wnętrza. Dobra wiadomość? Wybór podłogi to decyzja, którą podejmujecie raz na naprawdę długi czas!

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.