05.04.2016

Klasyczne piękno w oleju

Deska podłogowa należy do najbardziej tradycyjnych i popularnych materiałów podłogowych. Jest to podłoga z litego drewna, charakteryzująca się wyjątkową trwałością oraz niepowtarzalnym, szlachetnym wyglądem.

Najstarszą metodą wykończenia podłóg drewnianych, a zarazem najbardziej podkreślającą atuty drewna, jest olejowanie.

Olej jest naturalnym impregnatem, zabezpiecza zarówno warstwę wierzchnią podłogi, jak i głębsze partie drewna, co zapewnia jego doskonałą konserwację. Olejowane deski „oddychają” co powoduje, że starzeją się naturalnie, są odporne na wilgoć, a mechanicznie powstałe zadrapania stają się niewidoczne przez ciągłą pracę drewna.

Uniwersalna deska olejowana

Podłoga olejowana ma ciepły, klasyczny wygląd. Powierzchnia deskijest matowa, co pozwala zachować całkowicie naturalne piękno, wizualna struktura drewna jest mocno podkreślona, a w dotyku naprawdę przyjemna.

Podłoga wykończona olejem naturalnym ma szerokie zastosowanie ze względu na swój uniwersalny wygląd oraz trwałość. Przeznaczona jest do mieszkań, domów oraz obiektów użytku publicznego. Pod względem estetycznym podłoga komponuje się z każdym stylem wnętrzarskim, najefektowniej prezentuje się w domowych salonach czy hotelowym lobby, podkreślając charakter takich miejsc. - Olejowana deska zawsze będzie zachwycać w pomieszczeniach o dużych metrażach. Idealnie nadaje się również do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym, dzięki zachowanym otwartym porom – mówi Kamila Kaczkan.

Ważna regeneracja

- Pod względem technicznym drewno olejowane dzięki swojej wysokiej trwałości oraz łatwej regeneracji spełni swoją funkcję w pomieszczeniach o intensywnym użytkowaniu, również przez zwierzęta domowe. Kolejnym atutem jest antypoślizgowa faktura, co dobrze sprawdza się w salach tanecznych i treningowych oraz pomieszczeniach użytkowanych przez dzieci – podkreśla Kamila Kaczkan. Podłoga olejowana w porównaniu z lakierowanymi podłogami drewnianymi musi być częściej zabezpieczana za pomocą oleju i innych środków pielęgnacyjnych. W pierwszym roku użytkowania podłoga wymaga 2-3 krotnego powtórzenia procesu olejowania. W dalszej perspektywie w pomieszczeniach o niskiej użyteczności raz na 6 – 12 miesięcy, zaś o wysokiej intensywności użytkowania średnio co 4 miesiące. Wielką zaletą podłóg olejowanych jest łatwa i prosta regeneracja, ponadto istnieje też możliwość miejscowej naprawy drewna, np. zadrapań czy innych uszkodzeń mechanicznych.

Deska podłogowa

Firma KACZKAN proponuje olejowaną deskę podłogową wykonaną z dębu w klasie Natur, Rustical i Country, w grubości 15 mm i 21 mm oraz szerokości 120 mm i 150 mm. Deska może mieć długość od pół metra do dwóch metrów. Na życzenie klienta dodatkowo strukturyzowana jest powierzchnia klepki. Najpopularniejszą podłogą olejowaną  w ofercie firmy KACZKAN jest dębowa deska podłogowa z klasie Rustical w długościach od 500 mm do 1200 mm.

 

Alternatywa dla deski podłogowej

KACZKAN oprócz tradycyjnej deski podłogowej oferuje innowacyjną alternatywę, jaką jest proParkiet olejowany.

- Wszystkie właściwości warstwy wierzchniej są takie same. Różnią się  budową, gdyż proParkiet jest o wiele cieńszy, szybko i łatwo się układa, nie „pracuje” tak intensywnie jak deska podłogowa, lepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym ze względu na swoją budowę. Ponadto oferta proParkietu w oleju jest o wiele bogatsza w rozmiary klepek oraz gatunki drewna. Kupując mniejszy element, płacimy mniej, co może być alternatywą dla osób, które chcą posiadać olejowaną podłogę, ale zwyczajnie mniejszym kosztem – wyjaśnia Kamila Kaczkan. Ponadto proParkiet jest gotową podłogą do ułożenia na podłodze bez dodtkowych zabiegów jak np. cyklinowanie, pozwala zaoszczedzić czas i pieniądze.

Olejowany proParkiet ma grubość 11, 14 i 15 mm w zależności od szerokości (70 - 190 mm) i długości (490 - 2000 mm) klepki.

 

Olej – siła klasyki

Olej jako środek zabezpieczania parkietu zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Jest produktem powstałym na bazie naturalnych surowców i w przeciwieństwie do lakieru, nie tworzy powłoki na powierzchni posadzki, ale głęboko penetruje strukturę drewna, impregnując ją nawet do kilku milimetrów w głąb. Nasycenie drewna olejem gwarantuje także jego większą stabilność co oznacza, że deska nie kurczy się ani nie rozpręża. Ze względu na swoje właściwości antystatyczne i antypoślizgowe drewno olejowane polecane jest jako wykończenie pomieszczeń wymagających bezpiecznej posadzki z dużym wskaźnikiem przyczepności. Olej zapobiega także wchłanianiu wody, wzmacniając dodatkowo strukturę drewna, wybierany jest więc często jako środek konserwujący do kuchni lub łazienek, które są miejscami silnie eksploatowanymi i narażonymi za zawilgocenie. Dodatkowo, w przypadku poważniejszych uszkodzeń nie ma konieczności renowacji całego parkietu – wystarczy wyszlifowanie i ponowne zaolejowanie bruzdy. Pod względem wizualnym podłoga olejowana pozostaje bardziej naturalna, niż ta pokryta lakierem. Pozbawiona powłoki lakierniczej klepka zachowuje swoją oryginalną barwę i fakturę, pozostając w dotyku lekko chropowata lub delikatnie żłobiona. Olej nadaje drewnu łagodny, stonowany efekt matu lub satyny, polecany jest więc do wnętrz, które odznaczać się mają ciepłem i przytulnością. Co więcej, starannie konserwowany parkiet olejowy z biegiem lat zyskuje na szlachetności, uwypuklając autentyczną naturę drewna. Dla osób chcących połączyć wysmakowane piękno parkietu olejowego z ciekawym wybarwieniem. W ofercie Kaczkan znajdują się oleje naturalne o stonowanych, subtelnych kolorach. Olej Szary nada wnętrzu delikatności, Biały świeżości, Brązowy natomiast - zdecydowanego charakteru.

 

 

   

 

 

 

 

 

 

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.