26.03.2019

Klimat polskiej wsi - Kolor Pure Forest z kolekcji Beauty of Country

„Wsi spokojna, wsi wesoła” - pisał niegdyś Jan Kochanowski, wychwalając zalety wiejskiego życia i podkreślając najważniejsze jego cechy: spokój, radość i ciepło domowego ogniska.

Dziś ten sielski klimat próbujemy odtworzyć, aranżując nasze domy i mieszkania w stylu country lub rustykalnym, którego osią jest wykorzystanie drewna jako dominującego materiału. To właśnie do tego rodzaju wnętrz najlepiej pasuje parkiet Pure Forest z kolekcji Beauty of Country marki Kaczkan.

Ale nie tylko – w dalszej części tekstu pokażemy również, że kolekcję tę można z powodzeniem włączyć do na wskroś nowoczesnych designów. Rustykalne akcenty bardzo dobrze wpasowują się we współczesne aranżacje i świetnie współgrają z innymi stylami. 

Piękno naturalnego materiału

Naturalne materiały to podstawa dla każdej aranżacji w stylu rustykalnym, a w przypadku drewna oznacza to maksymalne wyeksponowanie jego charakterystycznych cech – wyrazistego rysunku słojów, nieregularności, obecności sęków i przebarwień czy pęknięć.

W rustykalnej stylistyce, jak chyba w żadnej innej, tego rodzaju „wady” tym bardziej zyskują na znaczeniu, im bardziej są zauważalne, podkreślają bowiem organiczny, naturalny charakter danego wnętrza. Umiejętnie dobrane dodatki w postaci ceramiki i metali w rodzaju żelaza lub miedzi dodatkowo wzbogacą aranżację. Co istotne, paleta barwna powinna oscylować wokół kolorów ziemi i ciepłych, naturalnych oraz możliwie neutralnych kolorów, które warto przełamywać i ożywiać, włączając do wystroju rustykalnego wnętrza elementy inspirowane ludową kulturą. 

Bliskość natury

Styl country to kolejna idealna „nisza ekologiczna” dla podłogi Pure Forest. Wprawdzie wnętrza urządzone w tym stylu zazwyczaj są bardziej surowe i skromniejsze niż typowe wnętrza rustykalne, ale właśnie to skupienie na prostocie i eliminacji wyszukanych form, bibelotów oraz wykluczenie z aranżacji sztucznych materiałów pozwala doskonale się zrelaksować i otworzyć na naturę.

Podłoga Pure Forest to idealne tło dla wszelkiego rodzaju kwiatów i ziół, posadzonych w glinianych czy drewnianych donicach - żywe rośliny stanowią zaś niezwykle istotny element stylu country. Nie tylko zdobią wnętrze, ale dostarczają także świeżego powietrza. Ich obecność w domu czy mieszkaniu daje możliwość zrelaksowania się oraz codziennego obcowania z naturą zarówno domownikom, jak i gościom. Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców dużych miast, którzy na co dzień funkcjonują w otoczeniu całkowicie nienaturalnym.

Żywe wnętrze

Podłoga Pure Forest marki Kaczkan to jednak nie tylko wyłącznie klimaty rustykalne. Przy odrobinie chęci można z jej wykorzystaniem urządzić wnętrze, które (zgodnie z nazwą) będzie nawiązywać do naturalnego, czystego lasu.

Wizualnie klepki Pure Forest imitują surowy dąb, który cechuje się obecnością zarówno mocno widocznych zdrowych, jak i zepsutych sęków, a także ogromną nieregularnością rysunku słojów. Spękania i przebarwienia dodatkowo podkreślają naturalny charakter tego parkietu, a w samej aranżacji wystarczy skupić się na typowych kolorach młodego, bujnego lasu – zieleni i ciepłych brązach, aby uzyskać efekt niesamowitej bliskości z naturą. 

Uzupełniające się kontrasty

W kontekście możliwości aranżacyjnych i pomysłów na zastosowanie podłóg Kaczkan z kolekcji Beauty of Country warto w tym miejscu wspomnieć, że zbliżona kolorystycznie do Pure Forest klepka Grey Shadow została wykorzystana przez szczecińską architektkę Annę Thurow do ułożenia drewnianej podłogi w zaaranżowanym w stylu modern rustic Apartamencie Mariacka.

Według słów autorki projektu jednym z najważniejszych powodów, dla których zdecydowała się na deski podłogowe Kaczkan z serii Beauty of Country, była ich naturalność podkreślona zarówno przez wybarwienie jak i obecność charakterystycznych cech naturalnego drewna, a także sękiprzebarwienia czy nieregularny rysunek słojów

Podłoga Pure Forest, jak wszystkie inne z kolekcji Beauty of Country, została pokryta najwyższej jakości naturalnymi olejami, co nie tylko zabezpiecza deski przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, ale także podkreśla piękno materiału, z którego zostały wykonane.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.