13.05.2019

Poznaj nasze klasy drewna

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech naturalnego drewna jest jego ogromne zróżnicowanie jakościowe. Drewno pozyskane z drzew należących do tego samego gatunku może różnić się kolorem, układem włókien, usłojeniem czy liczbą sęków i jest to sytuacja całkowicie normalna, wynikająca z tego, iż każde drzewo rośnie niezależnie od innych i inaczej się rozwija. Aby jednak wprowadzić nieco porządku do chaosu stworzonego przez naturę, drewno po pozyskaniu jest grupowane na tzw. klasy (lub selekcje) w oparciu o walory wizualne poszczególnych desek. 

Warto podkreślić, że klasa drewna odnosi się wyłącznie do jego walorów estetyczno-wizualnych i nie ma nic wspólnego z jego jakością obróbki, wytrzymałością mechaniczną czy innymi podobnymi cechami. Podział na klasy został wprowadzony przede wszystkim po to, by producenci mogli łatwiej opisać wygląd rysunku oraz usłojenia drewna należącego do danej selekcji. To z kolei znacząco ułatwia dokonanie wyboru osobom, które chcą ułożyć podłogę z drewna o konkretnych parametrach wizualnych. Marka Kaczkan także korzysta z tej szeroko przyjętej klasyfikacji, jednak do selekcji podchodzimy niezwykle restrykcyjnie. Jak to wygląda w praktyce? 

Ręczna selekcja drewna

Nasza oferta obejmuje cztery podstawowe klasy drewna (Select, Natur, Rustical oraz Country), ale przy kwalifikowaniu materiału do każdej z nich zdecydowanie wychodzimy poza ramy przemysłowych kryteriów i norm selekcji drewna. Najważniejszymi cechami, które bierzemy pod uwagę podczas określania przynależności desek dębowych do danej selekcji, są:

  • rozmiar, liczba oraz jakość sęków,
  • obecność pęknięć oraz innych ewentualnych wad anatomicznej struktury drewna,
  • obecność przebarwień i bieli,
  • rodzaj i charakterystyka usłojenia,
  • wybarwienie drewna.

Same kryteria selekcji to jednak nie wszystko. Aby zapewnić maksymalną zgodność opisów poszczególnych selekcji z rzeczywistymi właściwościami estetycznymi desek, cały pozyskany materiał jest każdorazowo selekcjonowany ręcznie. Zajmują się tym wyłącznie odpowiednio wykwalifikowani pracownicy, dzięki czemu jesteśmy w stanie zagwarantować pełną zgodność każdej deski z opisem jej walorów wizualnych. To z kolei pozwala naszym klientom właściwie dobrać rodzaj desek do planowanej aranżacji wnętrza. 

Podłoga – istotny element aranżacji

Stylistyka danego wnętrza w większości przypadków ma największy wpływ na to, jakiego rodzaju deski będziemy do niego dobierać. Marka Kaczkan, dzięki rygorystycznej selekcji drewna, umożliwia perfekcyjne dopasowanie rysunku i charakteru podłogi do charakteru pomieszczenia w zależności od tego, jaki finalny efekt planujemy uzyskać.

Do wnętrz emanujących elegancją i szykiem najlepiej dobierać deski o prostym usłojeniu, dzięki czemu aranżacja będzie stanowić spójną całość. W pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym zdecydowanie lepiej sprawdzą się natomiast deski o nieregularnym rysunku słojów, w których obecność sęków stworzy dodatkowy, unikalny wzór, doskonale współgrający z wystrojem. Parkiety drewniane z deszczułek lub desek warstwowych, w których występują liczne przebarwienia, duże sęki oraz dowolny układ słojów, mogą stanowić świetne tło dla wnętrz loftowych lub aranżowanych w skandynawskim, minimalistycznym stylu. 

Klasy drewna Kaczkan

Rygorystyczny proces selekcjonowania drewna, stosowany przez nas od początku istnienia marki Kaczkan, pozwala dostarczać naszym Klientom najwyżej selekcjonowane podłogi na rynku. Wynika to z faktu, iż cechy sortowania naszych klas przewyższają kryteria standardowo przyjmowane przez innych producentów. 

Klasa Select to najbardziej prestiżowa selekcja dębiny, w której znajdują się wyłącznie deski posiadające proste usłojenie, całkowicie pozbawione jakichkolwiek sęków, przebarwień czy obecności bieli. Ponadto deski klasy Select są jednolite kolorystyczne, dzięki czemu ułożona z nich drewniana podłoga to harmonijna kompozycja, nadająca wnętrzu spokojnego, zrównoważonego oraz eleganckiego charakteru. 

Klasa Natur obejmuje deski o zbliżonej kolorystyce, w których układ słojów jest zróżnicowany. Występują tu jedynie bardzo małe, zdrowe sęki o średnicy 2-3 mm, które urozmaicają rysunek drewna. Deski w tej selekcji są pozbawione przebarwień, drewna bielastego oraz pęknięć. 

Klasa Rustical Premium charakteryzuje się sporą różnorodnością kolorystyczną oraz usłojeniem o zróżnicowanym, nieregularnym układzie. W deskach tej klasy możliwe jest występowanie drobnych, pojedynczych pęknięć oraz małych i średnich sęków. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych klas drewno bielaste w dębinie Rustical Premium marki Kaczkan nie występuje. 

Klasa Country to selekcja, która w największym stopniu odzwierciedla prawdziwą formę drewna – układ słojów jest całkowicie nieregularny i dowolny, pojawiają się także przebarwienia i pęknięcia. W deskach tej klasy obecnych jest też więcej sęków (zarówno zdrowych, jak i zepsutych), o nieograniczonej wielkości. Pęknięcia i miejsca po sękach wypełniane są szpachlą.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.