27.05.2019

Poznaj Alaskę - naszą najjaśniejszą podłogę

Biel to najjaśniejszy znany ludziom kolor. Choć był on powszechnie wykorzystywany już od czasów prehistorycznych, to na podłogi trafił dopiero względnie niedawno w wyniku rosnącej popularności aranżacji w stylu skandynawskim. W tej stylistyce jasne kolory pełnią istotną rolę, a jasna podłoga stanowi podstawę i idealne wręcz tło dla pozostałych elementów wystroju wnętrza urządzonego „po skandynawsku”. 

Jasna, biała podłoga drewniana sprawdzi się jednak dobrze nie tylko w tego rodzaju pomieszczeniach. Jej świeżość, neutralny charakter oraz możliwość zestawienia praktycznie z każdym innym kolorem we współgrające ze sobą i harmonijne kompozycje otwiera szerokie pole do popisu podczas aranżacji wnętrza. W naszej ofercie znajdują się różne wzory i odcienie jasnych podłóg – dziś chcemy przedstawić najjaśniejszą z nich, czyli podłogę Alaska z kolekcji Colours of the World.

Alaska, czyli piękno ukryte pod powierzchnią

Dla większości osób pierwsze skojarzenie z Alaską to śnieżnobiała pokrywa śnieżna, pokrywająca mroźną krainę położoną gdzieś na końcu świata. Mało kto jednak wie, że na Alasce bywa także ciepło: latem temperatury mogą osiągać nawet +30 stopni Celsjusza, a cała przyroda budzi się do życia, zachwycając bogactwem barw i odcieni. Ten fakt był dla nas jedną z inspiracji podczas projektowania podłogi Alaska, dzięki czemu powstała drewniana posadzka ze wszech miar wyjątkowa, która – podobnie jak jej geograficzny odpowiednik – pod jasną, śnieżnobiałą powierzchnią kryje tajemnicze piękno natury.

Dla uzyskania tego efektu zastosowaliśmy biały lakier utwardzany promieniami UV. Dzięki temu deski dwuwarstwowe Alaska nie odbarwiają się, a jednocześnie zyskują wyjątkową odporność i trwałość eksploatacyjną. Nie jest to jednak warstwa całkowicie nieprzezroczysta: pod lakierem wyraźnie zauważalna jest naturalna, nieregularna struktura drewna dębowego z całą jej unikalnością i bogactwem wzorów tworzonych przez usłojenie. Deski podłogowe Alaska mogą być wykończone poprzez szczotkowanie, fazowanie lub zastosowanie efektu piły, co dodatkowo podkreśli niepowtarzalną strukturę naturalnego drewna, uwypukli jego rysunek i zwiększy możliwości aranżacyjne.

Podłoga, która rozjaśnia wnętrze

Jedną z unikalnych właściwości białego koloru jest jego zdolność do odbijania światła słonecznego, co bardzo często wykorzystuje się podczas projektowania wystroju wnętrz – szczególnie tych, które są raczej ciemne. Podłoga Alaska ułożona w takim pomieszczeniu nie tylko optycznie rozświetli wnętrze, ale może się także stać fantastycznym tłem dla ciemnych mebli i elementów dekoracyjnych. Warto tylko pamiętać o tym, by nie przesadzić z ilością detali oraz umeblowania, by nie zasłonić podłogi całkowicie.

Zachowując rozsądny minimalizm unikniemy przytłaczającego wrażenia zagracenia wnętrza. W pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni warto się również pokusić o pomalowanie sufitu i ściany przeciwległej od wejścia na jasny kolor (odpowiadający odcieniem podłodze) farbą półmatową. W ten sposób nie tylko zyskamy kolejne powierzchnie odbijające dużo światła, ale także powiększymy wnętrze optycznie, zaś sama aranżacja zyska na lekkości.

Nie tylko kontrasty

Aranżacje w stylu skandynawskim i minimalistycznym to, jak już wspominaliśmy, naturalni przyjaciele jasnych podłóg. Podobnie jest także ze stylistyką prowansalską. Nasz dębowy parkiet dwuwarstwowy Alaska nie jest tu wyjątkiem – doskonale prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, zwłaszcza w tych urządzonych w stylu glamour. W tym kontekście warto podkreślić jeszcze raz, że biel jest uniwersalna i doskonale zgrywa się ze wszystkimi kolorami. To oznacza, że projektując wystrój danego wnętrza nie musimy ograniczać się wyłącznie do wykorzystywania zestawień kontrastowych.

Podłoga Alaska będzie się dobrze prezentować także w kompozycji z meblami w barwach pastelowych, w różnych kolorach, a nawet z umeblowaniem utrzymanym w jednolicie białej tonacji. W tym ostatnim przypadku doradzamy jednak zachowanie ostrożności i urozmaicenie aranżacji o elementy w innych barwach, aby uniknąć „efektu szpitala”.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.