24.06.2019

Przedstawiamy klasę podłogi Rustical Premium

Podstawowym zadaniem określania klas drewna przez producentów podłóg jest ułatwienie klientom wyboru w oparciu o walory estetyczne danej selekcji. Szczególnie dotyczy to wyglądu usłojenia oraz wybarwienia poszczególnych desek.

Zastosowanie opisów klas i samego podziału dotyczy wyłącznie walorów wizualnych drewna, nie określając w żaden sposób kwestii istotnych z perspektywy użytkowej, jak wytrzymałość, ścieralność czy jakość obróbki. Nie inaczej jest w przypadku podłóg Kaczkan – każda z nich należy do konkretnej selekcji, co stanowi sporą pomoc dla wszystkich osób chcących zaaranżować poszczególne pomieszczenia w wybranym przez siebie stylu. Co jednak niezwykle ważne, nasza klasyfikacja zdecydowanie wykracza poza to, w jaki sposób sortują swoje podłogi inni wytwórcy: przyjęte przez markę Kaczkan kryteria sortowania są znacznie bardziej rygorystyczne, dzięki czemu dostarczamy najwyżej selekcjonowane podłogi z naturalnego drewna na polskim rynku.

Dziś zapraszamy do bliższego zapoznania się z podłogami klasy Rustical Premium, wykorzystywanymi między innymi do aranżacji właśnie w klimacie rustykalnym lub do niego zbliżonym. Nie znaczy to jednak, że nadają się one wyłącznie do tego typu stylizacji – deska rustykalna Kaczkan jest zdecydowanie częściej wykorzystywana w aranżacjach industrialnych i nowoczesnych. 

Jak selekcjonujemy drewno?

O przynależności pozyskanej przez nas dębiny decyduje kilka czynników, spośród których najważniejsze to: układ słojów, liczba, rozmiar i typ występujących w drewnie sęków oraz występowanie przebarwień lub drewna bielastego. Ponieważ zależy nam na tym, by opisy klas drewna oddawały faktyczny jego wygląd, selekcja materiału odbywa się u nas ręcznie – wykwalifikowani, doświadczeni pracownicy sortują drewno zgodnie z rygorystycznymi kryteriami obowiązującymi w firmie. 
Cechami najbardziej charakterystycznymi dla klasy Rustical Premium są:

  • duża różnorodność kolorystyczna poszczególnych desek,
  • nieregularny, bardzo zróżnicowany układ słojów,
  • występowanie niewielkich, pojedynczych i płytkich pęknięć,
  • obecność małych oraz średnich sęków,
  • brak drewna bielastego.

W zależności od typu podłogi kryteria nieco się różnią – przykładowo deski warstwowe Kaczkan klasy Rustical Premium mogą posiadać sęki, jednak nie mogą być one większe, niż 15 mm (sęki zdrowe) lub 7 mm (czarne sęki zepsute). Dla podłogowych desek drewnianych z drewna litego tej samej klasy dopuszczalne są sęki zdrowe o średnicy nie przekraczającej 30 mm, natomiast sęki zepsute nie mogą być w takich deskach większe niż 20-25 mm. W przypadku parkietu litego Kaczkan klasy Rustical Premium dopuszczamy występowanie sęków zdrowych o średnicy nie większej, niż 15 mm i sęków zepsutych nie większych, niż 10 mm. 

Rustical Premium – podłoga, która ociepli każde wnętrze

Jak już wspominaliśmy, zdarza się, iż podłogi klasy Rustical Premium są wykorzystywane jako doskonała baza dla aranżacji w stylu rustykalnym, co jest naturalną konsekwencją walorów estetycznych tej selekcji drewna. Wykończenie powierzchni desek przez szczotkowanie dodatkowo podkreśla sielski, rustykalny charakter podłogi, współgrając z pozostałymi elementami aranżacji.

Dzięki swojemu naturalnemu charakterowi deski Kaczkan klasy Rustical Premium zazwyczaj są jednak wykorzystywane do tworzenia wystrojów w zupełnie innych stylistykach - szczególnie w pomieszczeniach, w których konieczne jest wizualne ocieplenie wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu harmonii stylistycznej. Dobrym przykładem są deski dwuwarstwowe z kolekcji Colours of the World: jasno wybarwiony dąb Vanilla świetnie sprawdzi się w stonowanych, eleganckich aranżacjach, dąb White Pearl perfekcyjnie podkreśli designerski, minimalistyczny charakter wnętrz industrialnych, a dębina Czarny Onyx to idealne uzupełnienie dla wytwornego, pełnego przepychu wnętrza urządzonego w stylu glamour.

Dębowe podłogi Kaczkan klasy Rustical Premium bywają także wykorzystywane jako kontrastowe tło dla aranżacji w stylistyce skandynawskiej czy w zimnych, dużych pomieszczeniach loftowych, którym dodają majestatu i charakteru.

Klasa Rustical Premium jest więc, jak widać, niezwykle uniwersalna - pasuje zarówno do wystrojów utrzymanych w sielskim charakterze, jak i do prestiżowych, eleganckich aranżacji w nowoczesnym stylu. Dębowe podłogi nie tylko dodają prestiżu każdemu pomieszczeniu, w którym zostaną ułożone: naturalne walory wizualne drewna dębowego stanowią element ocieplający wnętrze i wzbogacający je o klimatyczne ciepło, urok oraz elegancję.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.