27.07.2020

Czy podłoga drewniana pasuje do każdego wnętrza?

Drewno jest materiałem o uniwersalnym i ponadczasowym charakterze. Biorąc pod uwagę szeroki wybór wybarwień i wykończeń drewnianych podłóg można śmiało powiedzieć, że pod względem wizualnym, bez problemu znajdziemy parkiet, który będzie idealnie pasował do absolutnie każdego wnętrza - bez względu na jego styl i kolorystykę.

 A co z funkcjonalnością drewnianej podłogi w poszczególnych pomieszczeniach? Czy podłoga drewniana sprawdzi się w przedpokoju, kuchni lub łazience? 

Drewniana podłoga w przedpokoju, łazience i kuchni

O ile wybór podłogi drewnianej do salonu, sypialni czy nawet pokoju dziecka jest czymś oczywistym, o tyle już zaaranżowanie za pomocą drewna podłogi w przedpokoju, kuchni czy łazience - już nie. Dlaczego? 

Podłoga drewniana w przedpokoju

Przedpokój jest wizytówką naszego domu, pierwszym miejscem, które widzą odwiedzający nas goście oraz strefą, w której żegnamy i witamy się z bliskimi. Podłoga drewniana w przedpokoju nadaje ton temu pomieszczeniu i dodaje mu eleganckiego charakteru. Dodatkowo, w przypadku wnętrz otwartych, w których przedpokój łączy się z salonem, korytarzem czy kuchnią - zastosowanie takiej samej podłogi na całej powierzchni ułatwia stworzenie spójnej aranżacji i wyeksponowanie tej przestronności. 

Podłoga drewniana w przedpokoju jest jednak narażona na zabrudzenia i wilgoć przynoszone z zewnątrz, przede wszystkim na butach. Jej idealnemu wyglądowi zagrażają przede wszystkim drobinki piasku, żwirku czy drobne kamyczki, które możemy wnieść na podeszwach. Decydując się na podłogę drewnianą w przedpokoju i chcąc jak najdłużej cieszyć się jej urodą - najbezpieczniej będzie postawić na wysokiej jakości drewno zabezpieczone lakierem UV (odporne na wilgoć i ewentualne uszkodzenia mechaniczne) lub wybrać podłogę olejowaną, którą będzie można poddać efektywnej regeneracji. Niezbędne może się również okazać wyznaczenie strefy najbardziej zagrożonej na zabrudzenie (najbliżej drzwi wejściowych) i zastosować w niej dowolne osłony czy funkcjonalne podkładki / podstawki na buty.  

Podłoga drewniana w kuchni

Drewno w kuchni zyskuje na popularności - obsadzamy je w roli kuchennych blatów i kładziemy na podłogach. Na takie rozwiązanie aranżacyjne decydują się przede wszystkim właściciele mieszkań, w których salon połączony jest z aneksem kuchennym na stosunkowo niewielkiej przestrzeni - zastosowanie tej samej podłogi na całej powierzchni pozwala optycznie powiększyć wnętrze. Nie brakuje również luksusowych apartamentów i domów, w których drewniana podłoga w kuchni jest wyborem podyktowanym chęcią uzyskania maksymalnie eleganckiego i ponadczasowego wnętrza. 

Drewniana podłoga w kuchni może świetnie się sprawdzić, jeśli wyposażenie kuchni jest doskonale zaprojektowane, czyli funkcjonalne i umożliwiające bezpieczne wykonywanie wszystkich czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. To również rewelacyjne rozwiązanie do domów, w których... nikt nie lubi gotować, czyli dla osób jadających na mieście lub korzystających z cateringu dietetycznego. Podłoga drewniana w kuchni będzie wymagała regularnego dbania o jej czystość, starannej pielęgnacji i konserwacji - zgodnie z zaleceniami producenta i rodzajem wykończenia (lakier lub olej). Podczas gotowania i sprzątania kuchni trzeba będzie zachować ostrożność (np. podczas przenoszenia ciężkich naczyń) oraz najlepiej jak najszybciej usuwać wszelkie zachlapania i zabrudzenia.

Drewno w łazience?

Tylko na ścianie! To pomieszczenie, w którym stosunkowo rzadko decydujemy się na zastosowanie drewna, ze względu na specyficzny charakter i sposób użytkowania tego pomieszczenia. W łazience niemal zawsze jest wilgotno i ciepło, a korzystanie z prysznica, wanny czy domowej sauny wiąże się bezpośrednio z... wodą, chlapaniem, rozlewaniem, mokrymi stopami i wilgotnymi ręcznikami. Drewniana podłoga w łazience odpada, ale przy zachowaniu odpowiedniej dyscypliny - można zdecydować się na zainstalowanie w łazience odpowiednio zabezpieczonych elementów drewnianych w konstrukcjach mebli, bądź zastosować w projekcie łazienki Wall of Wood, czyli dębowe deski na ścianie. 

Podłogi Kaczkan do każdego wnętrza

Podłogi Kaczkan to produkty premium, charakteryzujące się najwyższą jakością, trwałością i wytrzymałością oraz solidnym wykonaniem. Jesteśmy pewni każdego elementu naszych podłóg, bo mamy pełną kontrolę nad ich powstawaniem - od obróbki w tartaku, po wybarwianie i wykańczanie w nowoczesnej fabryce. Podłogi Kaczkan dedykujemy do wnętrz o różnej intensywności użytkowania - zarówno prywatnych mieszkań i domów, jak i apartamentów hotelowych czy biur.

Decyzję co do tego, gdzie i jaka podłoga zostanie użyta zawsze podejmuje nasz Klient, a my dokładamy wszelkich starań, by maksymalnie rzetelnie przestawić mu wszystkie plusy i ewentualne minusy tych standardowych i tych niestandardowych rozwiązań. Wybory dotyczące drewna we wnętrzach są kwestią bardzo indywidualną, każdorazowo dopasowaną do osobistych preferencji, potrzeb i możliwości, a także stylu życia i wynikającej z niego ilości czasu, który można przeznaczyć na wykonywanie domowych obowiązków (w tym przypadku - związanych pielęgnacją i konserwacją drewnianych podłóg).

Z doświadczenia wiemy, że drewniane podłogi Kaczkan doskonale wyglądają we wszystkich wnętrzach - również tych mniej oczywistych, jeśli chodzi o zastosowanie drewna. Kuchnie z drewnianą podłogą zyskują niepowtarzalny charakter i maksymalnie elegancki wygląd, a drewno w łazience sprawia, że pomieszczenie jest przytulniejsze i cieplejsze w odbiorze - niczym idealne, domowe SPA. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszej jakości drewno zastosowane w tych wnętrzach wymaga szczególnej uwagi podczas codziennego użytkowania oraz rozsądnej i regularnej pielęgnacji i konserwacji. 

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.