24.11.2020

Odkrywamy tajemnice apartamentu w Ełku - Wywiad z Magdaleną Jakimyszyn z Soft Loft

Bardzo lubimy podglądać, jak nasze drewno wpisuje się w projekty i aranżacje doświadczonych architektów wnętrz. To inspirujące doświadczenie, z które staramy się wyciągnąć porcję wiedzy, rzucającej nowe światło na nasze produkty oraz umożliwiającej nam udoskonalanie kaczkanowej oferty.

Tym razem z przyjemnością zaglądnęliśmy do absolutnie zachwycającego, mazurskiego apartamentu z widokiem na olśniewające jezioro. Autorką wnętrza jest Magdalena Jakimyszyn, właścicielka pracowni projektowania SOFT LOFT, realizująca projekty zarówno prywatne, jak i komercyjne, zawsze charakteryzujące się ponadczasowością i niewymuszoną elegancją.

Poprosiliśmy Magdę o oprowadzenie nas po mieszkaniu, które stworzyła dla wymagających i zapracowanych Klientów. Apartament nad jeziorem ma dla nich stanowić odskocznię od zgiełku miasta i natłoku obowiązków zawodowych, być miejscem odpoczynku i relaksu oraz sprawdzać się w roli mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Liczyła się więc przede wszystkim uniwersalność i funkcjonalność - obie cechy posiada nasza podłoga, którą architektka zastosowała... również na ścianie. Pytamy Magdę o jej koncepcję dla tego mieszkania, trudności i wyzwania, z którymi musiała się zmierzyć podczas projektowania wnętrz. 

Dzisiaj na rynku jest duży wybór materiałów podłogowych, czy wybór drewna na podłogę był oczywisty?

Naszym założeniem było stworzenie wnętrza premium, z maksymalnym wykorzystaniem naturalnych i szlachetnych materiałów. Wybór drewna był więc dla nas oczywisty. Jedyne z czym musieliśmy się zmierzyć były kwestie związane z wyborem odpowiedniego koloru, typu wykończenia oraz zaufanego producenta. W tym projekcie szczególnie ważne było postawienie na takie wykończenie desek, które nie wymaga regularnej pielęgnacji - nasi inwestorzy po prostu nie mają na nią czasu. Zdecydowaliśmy się na powłokę lakierowaną, która dawała nam gwarancję oszczędności czasu, przy jednoczesnym zapewnieniu świetnych walorów użytkowych: odporności na przebarwienia oraz skutecznego zabezpieczenia drewna przed wilgocią. 

Kolor Champagne jest bardzo elegancki, dlaczego ten kolor został wybrany do tego wyjątkowego projektu nad jeziorem?  

Kolor champagne od razu wpadł nam w oko! Był delikatnie jaśniejszy od naturalnego koloru drewna i idealnie pasował do koloru zastosowanej we wnętrzu stolarki okiennej. Ponadto kolor champagne jest bardzo uniwersalny i dobrze komponuje się z grafitem, bielą i "kolorami natury".

Kolorystyka w mieszkaniu jest dość urozmaicona. Kryją się za tym jakieś dodatkowe funkcje?

Zdecydowanie tak! Kolorystyka mieszkania to efekt założeń, które przyjęliśmy na samym początku procesu projektowego. Naszym celem było stworzenie przestrzeni, w której zarówno mieszkańcy, jak i goście będą mieli poczucie spójności wnętrza z otaczającym krajobrazem. Kolory dominujące we wnętrzu to zatem kolory natury: zieleń i brąz lasu, granat głębi wody, szarość kamienia oraz róż kwitnących latem kwiatów. Salon jest pod względem kolorystyki pomieszczeniem najbardziej stonowanym. Intencją takiej aranżacji było, by gość skupiał się przede wszystkim na wyjątkowo atrakcyjnym widoku na jezioro, możliwym dzięki ogromnym, panoramicznym przeszkleniom w tym pomieszczeniu. W sypialniach zastosowaliśmy kolor w większych dawkach, dla zachowania odpowiedniego balansu. Z kolei łazienka miała przypominać kamienną grotę skalną, dlatego dominują tu szarości i grafit. 

Open space w mieszkaniu to dobry pomysł? Czy to się sprawdza? 

Kolejny raz muszę odpowiedzieć: zdecydowanie tak! Współczesny człowiek jest bardzo zabiegany, mamy mało czasu dla bliskich, nawet tych, z którymi mieszkamy w jednym domu. Wspólna, otwarta przestrzeń pozwala nam spędzać czas razem, nawet jeśli wykonujemy różne czynności, czyli niejako przy okazji. Atutem wnętrz w stylu open space jest rónież oszczędność miejsca, które w tradycyjnych układach mieszkaniowych zajmowałyby ściany.

Kolejną zaletą jest elastyczność w podejściu do aranżacji. Inwestor sam może zdecydować o wielkości poszczególnych stref i ich proporcjach, dopasowując np. wielkość aneksu kuchennego i strefy jadalnianej do własnych potrzeb czy lokując strefę wypoczynkową w najdogodniejszym miejscu, wedle swojego uznania. Oczywiście pomieszczenia typu open space mogą mieć również swoje minusy, związane np. z hałasem i wzajemnym przeszkadzaniem sobie osób korzystających w tym samym czasie ze wspólnej przestrzeni. Problemem mogą być również zapachy wydobywające się z kuchni, choć akurat tę kwestię skutecznie rozwiązują nowoczesne technologie wentylacyji mechanicznej, zapewniając szybką i sprawną wymianę powietrza. 

Jaka jest geneza ułożenia desek na ścianie? Wiosła wyglądają bardzo intrygująco!

Jednym z elementów budynku są słupy konstrukcyjne, które zazwyczaj udaje się konstruktorowi ukryć w grubości murów. W tym konkretnym budynku słupy okazały się jednak na tyle masywne, że wystawały przed lico ściany. Postanowiliśmy ukryć ten mankament poprzez stworzenie tzw. przedścianki i zabudowanie jej właśnie za pomocą niezwykle eleganckich i estetycznych desek. Takie rozwiązanie pozwoliło nam równocześnie rozprawić się z drugim mankamentem salonu, którym był jego podłużny kształt, przypominający... wagon kolejowy.

Deska podłogowa pozwoliła nam uzyskać efekt przejścia z podłogi na ścianę i tym samym optycznie skróciła i poszerzyła wnętrze. Istotny jest również kierunek układania podłogi w tym pomieszczeniu - deski ułożone prostopadle do dłuższego boku świetnie wyrównują proporcje salonu. Efekt powiększenia to jednak nie wszystko! Za przedścianką udało nam się ukryć wszystkie przewody i kable do telewizora, a drewno na ścianie okazało się być doskonałym tłem dla oryginalnej ozdoby, czyli drewnianych wioseł, które rewelacyjnie nawiązują do mazurskiego charakteru mieszkania i widoku z okna.  

Gdy wnętrze posiada tak okazałe okna, to ogranicza czy jednak zwiększa możliwości projektowe? Jakie są ewentualnie pułapki tych paronamicznych przeszkleń?

Duże okna to temat rzeka, bo faktycznie mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Oczywiście okazałe okna optycznie powiększają wnętrze, dają poczucie przestrzeni i wpuszczają do pomieszczenia sporo naturalnego światła. Wyzwaniem może się okazać lokalizacja urządzenia grzewczego, choć teoretycznie jest to dość prosty temat dla projektanta. Z braku miejsca na standardowy grzejnik, można rozważyć grzejnik pionowy, pamiętając jednak, że w takiej sytuacji grzejnik zaczyna stanowić istotny wizualnie element pomieszczenia. Warto więc zdecydować się na formę pasującą do wnętrza, wybierając spośród szerokiego wachlarza modeli grzejników - od minimalistycznych, po bardzo dekoracyjne.

Alternatywą dla grzejników widocznych są grzejniki kanałowe, które umieszcza się w posadzce, pod oknami. Po za okresem grzewczym można je elegancko zamaskować specjalnymi nakładkami wykończonymi tym samym materiałem, co reszta podłogi. Kolejną alternatywą jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. W przypadku podłóg drewnianych, już w niejednym mieszkaniu sprawdziliśmy "na własnej skórze" to rozwiązanie i szczerze je polecamy. Oczywiście bardzo ważna jest wtedy technologia montażu i dobór najwyższej jakości podłogi, dedykowanej temu rozwiązaniu.

Duże okna to jednak nie tylko problem ciepła uciekającego z pomieszczenia, ale również nadmiernego nagrzewania się wnętrza, zwłaszcza podczas upalnych, letnich dni i w apartamentach zlokalizowanych na wyższych piętrach oraz poddaszach. Tutaj rozwiązaniem jest klimatyzacja, która powoli staje się standardem w polskich mieszkaniach premium. Innym problemem wnętrz z dużymi przeszkleniami jest mniejsza ilość ustawnych ścian, co może pociągać za sobą problemy z lokalizacją pozostałych elementów wyposażenia, takich jak telewizor, meble czy zabudowy. Przydaje się wówczas kreatywne podejście projektanta do konkretnego tematu. Jak widać, duże okna to całkiem sporo wyzwań, ale doświadczony projektant ma swoje wypracowane rozwiązania i sposoby na ogranie każdej przestrzeni. Ja jestem zdecydowaną fanką dużych przeszkleń, zwłaszcza okien sięgających do samej podłogi, mimo problemów aranżacyjnych, które mogą one stwarzać. 

Dziękujemy za rozmowę. Życzymy kolejnych sukcesów i inspirujących wyzwań zawodowych.

Zapraszamy na stronę studia Soft Loft: https://www.softloft-studio.com/

 

 

Projekt: SOFT LOFT https://www.facebook.com/softloftstudio,

zdjęcia: Magda i Piotr Matrenko https://www.facebook.com/fot.motrenko

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.