23.02.2021

Wywiad z Katarzyną Benko ze studia Och-Ach Concept - Apartament w Krakowie z podłogą CHEVRON 22

Projektowanie wnętrz powinno opierać się na racjonalnym gospodarowaniu przestrzenią, która musi łączyć funkcjonalność z świetnym designem, optymalnie odpowiadać na potrzeby użytkownika oraz doskonale współgrać z jego osobowością.

Takie podejście do kreowania wnętrz pozwala na tworzenie przestrzeni przyjaznych człowiekowi, przytulnych i ciepłych, w których czuć dobrą aurę oraz... stanowi kwintesencję wszystkich projektów realizowanych przez Och-Ach Concept. To studio, które od ponad 7 lat oferuje m.in. kompleksowe i koncepcyjne projektowanie wnętrz dla klientów prywatnych i biznesowych / komercyjnych, na terenie całego kraju. 

O jednym z projektów studia Och-Ach Concept, którego ważnym elementem stała się podłoga Kaczkan Premium - CHEVRON 22, w kolorze Vanilla, rozmawiamy z jego założycielką, Katarzyną Benko. Projekt krakowskiego apartamentu jest utrzymany w minimalistycznym stylu. Dominują jasne kolory, przełamane intensywnie niebieską sofą i zasłonami. Zapraszamy do lektury wywiadu.

Wnętrze jest minimalistyczne, jakie zabiegi zostały zastosowane, aby je ocieplić?

Aby przełamać minimalistyczny i chłodny look wnętrz tego projektu, użyłam drewna w dwóch odcieniach. Na frontach meblowych znalazło się ciemniejsze, orzechowe drewno, a na podłodze - jasne drewno, w waniliowym kolorze. To z pozoru niepasujące połączenie pozwoliło skutecznie pokonać zimne w odbiorze kolory i formy.

Jak powstała aranżacja projektu? Co było najważniejsze dla Inwestora?

Inwestorzy bardzo chcieli mieć wnętrze w stylu glamour, w którym, no cóż... nie czułam się dobrze i pewnie. To styl bardzo wymagający, szalenie elegancki, wręcz dostojny i raczej chłodny w odbiorze. Ten z powodzeniem zrealizowany projekt pozwolił mi się przełamać i teraz już wiem, jak "ugryźć" styl glamour i z czym go podać, by mimo zimnych materiałów i minimalistycznych rozwiązań, wnętrza były przyjemne, ciepłe i przytulne. Udało mi się znaleźć balans między oczekiwaniami Inwestorów a moją estetyką. Ważnym elementem, który dał nam bezpieczną przestrzeń do twórczych dywagacji na temat wnętrz była jodła węgierska na posadzce, którą bardzo podobała się Inwestorom, a którą ja wręcz uwielbiam. .

Jak zachować równowagę wnętrza?

Starałam się nie mieszać zbyt wielu materiałów i powściągliwie korzystać z kolorów. Takie podejście zawsze sprzyja zachowaniu równowagi we wnętrzach i pozwala uniknąć przytłaczającego efektu przeładowania. W przypadku tego projektu wyszłam ze swojej strefy komfortu - po pierwsze, bo to styl glamour, o czym wspomniałam już wcześniej, a po drugie - bo zazwyczaj w projektach nie łączę dwóch odcieni i wzorów drewna! W tym przypadku jednak ten zabieg doskonale się sprawdził i dał świetny rezultat.

Dlaczego wybrano nietypowy wzór podłogi? Do jakich wnętrz pasuje on najbardziej?

Jodła węgierska podobała się Inwestorom od samego początku i była jednym z elementów typu must have. W moim odczuciu wszystko zależy od kontekstu, choć jodła węgierska ma w sobie to coś, co sprawia, że pasuje zarówno do bardzo klasycznych wnętrz, jak i tych nowoczesnych, a i ciekawie wygląda we wnętrzach retro.

Czy jasny waniliowy kolor podłogi Kaczkan Premium warunkował wybór właśnie tej podłogi?

Inwestorzy długo szukali tej jednej jedynej podłogi, której wzór i kolor odpowiadałby im w stu procentach. Nie chcieli tutaj żadnych kompromisów, bo słusznie wyszli z założenia, że drewniana podłoga to inwestycja na długie lata. Podłoga w kolorze Vanilla przykuła ich uwagę i wyróżniła się na tle innych swoim nietypowym wybarwieniem - jasnym, ale nie wpadającym w róż, jak to często przy jasnych dębowych podłogach bywa. Nie była też ani szara, ani chłodna. Do tego projektu okazała się po prostu idealna!

We wnętrzu można zauważyć grę kolorów, na czym ona polega?

Tak jak już wspomniałam, dość odważnie i nietypowa dla same siebie, użyłam dwóch kolorów drewna. Bazą projektu jest oczywiście biel ścian, stanowiąca idealne tło do ekspozycji pozostałych kolorów oraz elegancka czerń i ciepłe drewno. Dostojny granat w miękkim wydaniu idealnie wpisał się w tę bazową kompozycję, a chromowe elementy dodały wnętrzu charakteru, efektownie podbijając jego styl.

Projekt: Katarzyna Benko/Och-Ach Concept, Foto: Przemysław Matląg/ LATO Pictures

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.